Herb gminy Smołdzino Herb gminy Smołdzino Fundusze Europejskie
Muzeum w Klukach Logo Słowiński Park Narodowy Logo Gminny Ośrodek Kultury

Szlaki turystyczne

SZLAKI CZARNE-ŁĄCZNIKOWE

Smołdziński Las - Czołpino 3km
Smołdzino - Słowiński Park Narodowy 6km
Gardna Wielka - Słowiński Park Narodowy 5,4km

Główne szlaki turystyczne biegną równolegle do brzegu morza, przecinając wzdłuż cały Słowiński Park Narodowy. Szlaki czarne spełniają rolę tras łącznikowych. Umożliwiają turystom korzystającym z bazy noclegowej, zlokalizowanej w otulinie Parku, dotarcie do głównych bram wejściowych SPN, ich przebieg zapewnia również połączenie pomiędzy Szlakiem Północnym i Południowym, co znacznie uatrakcyjnia i sprzyja wędrówkom po terenie SPN.

SZLAKI ZIELONE

Rowy - Dołgie Małe - Rowy 17km

Rozpoczyna się w miejscowości Rowy przez borowe kompleksy leśne SPN, do wschodniego krańca najmniejszego akwenu SPN - jeziora Dołgie Małe /pomost widokowy, obszar objęty ochrona ścisłą ze względu na występującą roślinność/.

Dalej wśród zalesionych wydm dochodzi do morza, a następnie równolegle do brzegu morskiego wraca do Rowów. Z plaży najłatwiej można zaobserwować zróżnicowanie wału wydmowego, poddawanego działalności naturalnych żywiołów: fal morskich i wiatru. Współczesne procesy odkrywają również historię szaty roślinnej na Mierzei Gardnieńskiej. Pokłady torfu i liczne pnie dębowe, odsłonięte na plaży są pozostałością lasów liściastych, które panowały tu tysiące lat temu.

Łeba - Wydmy - Łeba 17km

Rozpoczyna się w nadmorskiej miejscowości Łeba. Biegnie brzegiem plaży, stykając się u wejścia na Wydmę Łącką z oznakowaniami szlaku czerwonego. Trasa wiedzie przez malowniczy krajobraz Mierzei Łebskiej. Fragment szlaku przebiega przez Pola wydmowe, umożliwiając obserwację zróżnicowanych form wydmowych od inicjalnych na zapleczu plaży po aktywne barchany wydmowe. Na terenie najlepiej zachowana na naszym wybrzeżu roślinność nadmorska w różnych stadiach rozwoju, roślinność borowa oraz ols, rozwijający się wzdłuż północnego brzegu jeziora Łebsko. W Rąbce Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego i siedziba Obwodu Ochronnego oraz ekspozycja historyczna w budynku byłej wyrzutni pocisków rakietowych V-2, wzniesiona przez wojska hitlerowskie podczas II wojny światowej.

SZLAK CZERWONY - PÓŁNOCNY

Łeba - Rowy 40km

Prowadzi poprzez teren Parku od miejscowości Łeba do wsi Rowy. Ze względu na trudny teren, odległość do pokonania oraz brak na całej trasie bazy noclegowej i gastronomicznej jest to wyzwanie dla najbardziej wytrwałych turystów. Na trasie Muzeum Przyrodnicze SPN w miejsc. Rąbka, punkt widokowy na jeziorze Łebsko, wyrzutnia rakiet V-2.

Prawie cała trasa prowadzi przez obszar ochrony ścisłej "MIERZEJA" przez najbardziej aktywne z wydm ruchomych na terenie Parku - Wydmę Łącką i Wydmę Czołpińską. Ich szczyty to naturalne punkty widokowe, z których podziwiać można wspaniały krajobrazowo teren Parku. Dalej szlak biegnie przez miejscowość Czołpino prowadząc do dwóch położonych malowniczo wśród boru sosnowego jezior Dołgie Wielkie i Dołgie Małe i wzdłuż północnego brzegu jeziora Gardno do wsi Rowy.

SZLAK ŻÓŁTY-POŁUDNIOWY

Łeba Żarnowska - Gać - Izbica - Kluki - Smołdzino wzdłuż wzgórza Rowokół - Gardna Wielka 39km

Rozpoczyna się w łebie i wiedzie przez miejscowość Żarnowska, Gać, Izbica, Kluki okalając jezioro Łebsko od strony południowej. Szlak o dużych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych. Prowadzi przez naturalne kompleksy boru sosnowego, lasów olszowych i brzozowych oraz sztucznie wyprowadzonych przez człowieka drzewostanów świerkowych na podłożu torfowym. Wzdłuż szlaku objęty ochroną ponad 150 letni starodrzew sosnowy, bór bagienny na torfowisku wysokim oraz miejsce gniazdowania licznych gatunków ptaków wodnych.

Pomorska Droga Świętego Jakuba 

Szlak Św. Jakuba zyskał ostatnio na znaczeniu (został dodany do listy dziedzictwa kulturowego UNESCO w roku 1987) w związku z pragnieniem Europejczyków powrotu do europejskich korzeni kulturowych. Chodzi przede wszystkim o to, by zachęcić ludzi do wolniejszego przemierzania różnych krajów i regionów oraz zasmakowania w różnorodności tychże i zrozumienia ich specyfiki. Odpowiada to starożytnym zwyczajom, kiedy to ludzie spędzali setki dni przemierzając drogę do Santiago de Compostella i jednocześnie stykali się z różnorodnością kulturową, nowymi ideami i trendami rozwoju. Szlak św. Jakuba również kiedyś istniał w rejonie Południowego Bałtyku sięgając od Królewca przez Gdańsk i Szczecin do Rostoku i dalej na zachód.

Szlak rowerowy "Złote Piaski"

Trasa liczy około 25 km i stanowi fragment międzynarodowej trasy rowerowej R-10. Wyprawa szlakiem "Złote Piaski" urzeka walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Trasa jest dość łatwa więc nawet początkujący rowerzyści powinni sobie na niej bez problemu poradzić.

Dominują drogi gruntowe oraz pokryte płytami jumbo. Szlak zaczyna się w Smołdzinie, biegnie przez Łokciowe, Smołdziński Las i kończy się w Smołdzinie. Wyjeżdżamy obok dawnego muzeum w Smołdzinie, wzdłuż kanału Łupawa-Łebsko kierujemy się w stronę miejscowości Łokciowe (5km).

Kilometr dalej mijamy Przybynin. Stąd rozpościera się piękny widok na ruchome wydmy. Białe szczyty ukryte wśród lasu pozwalają cieszyć się i podziwiać niezwykły krajobraz. Stąd tylko 4 km do Smołdzińskiego Lasu i 5 km do Czołpina. 14 km, to Jezioro Dołgie Duże. Czas na odpoczynek. Aby podziwiać uroki jeziora korzystamy z pomostu, z którego dostrzec można Latarnię Morską. 19 km, to Jezioro Gardno.

Trasa biegnie wschodnim brzegiem jeziora, czarnym szlakiem w kierunku miejscowości Smołdzino. Można tu odwiedzić platformy widokowe i ścieżki tematyczne, a także poznać legendy związane z Jeziorem Gardno. Aby wrócić do Smołdzina trzeba pokonać trasę przez las. Jest to niezwykłe miejsce o tajemniczej aurze. Na szlaku zobaczyć można "czarci krąg" utworzony przez zrośniętą grupę pomnikowych buków.

Przebieg Trasy - kliknij, aby obejrzeć

 

Do pobrania: