Pic 1

Interaktywna mapa turystyczna Gminy Smołdzino | System informacji przestrzennej

Dziś jest: Poniedziałek 05 czerwca 2023, imieniny: Walerii i Bonifacego

Kalendarz imprez

  Czerwiec 2023 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

facebook

Baza noclegowa

« strona główna

Budowa Domu Twórczego Rybactwa Słowińskiego - dofinansowanie z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze"

Jednym z wielu zadań realizowanych przez Gminę Smołdzino w 2021 r. była budowa „Domu Twórczego Rybactwa Słowińskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą jako miejsca promującego lokalne tradycje rybackie”. Władze Gminy wyszły tym samym naprzeciw zapotrzebowaniu na taki właśnie obiekt ze strony lokalnej społeczności.

Przy niezwykle skromnym budżecie Gminy pomocnym okazało się wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w postaci dofinansowania, którego udzielono w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”, w kwocie 300 tyś zł, co przy całkowitych kosztach inwestycji 548 846 zł stanowiło znaczącą pomoc, bez której realizacja tego projektu byłaby niemożliwa.

Po wyłonieniu wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego - Gmina bowiem jest zobligowana do zachowania wszelkich procedur w zakresie zarządzania środkami publicznymi, w tym pozyskanymi z dotacji - w maju 2021 r. przystąpiono do realizacji zadania.

Już pierwsze prace, do których przystąpił wykonawca - wykopy i niwelacja terenu pod ławy - ujawniły pozostałe po budynku, który w tym miejscu był usytuowany, fundamenty, a te, bez odpowiedniego sprzętu, nie mogły być wykopane. Z pomocą przyszli okoliczni mieszkań i przedsiębiorca, którzy - trudno się dziwić, by było inaczej - byli żywo zainteresowani, aby wspomóc swoimi staraniami wykonawcę, co ostatecznie spowodowało, że prace przygotowawcze do wylania ław budynku, jak również miejsca pod przyszły parking i pozostałą część planowanej w tym miejscu inwestycji, ruszyły już bez większych problemów.

Jak to zwykle bywa przy tego typu inwestycjach nie wszystko można przewidzieć i zaplanować, o czym przekonaliśmy się choćby przy wykopach. Po wylaniu posadzki na piętrze i wykonaniu więźby dachowej, uwidocznił się  piękny widok na pobliskie atrakcje Gminy - Jezioro Łebsko oraz Wydmy. Pomysłem Wójta Gminy, przy niewielkich zmianach konstrukcji więźby,  zatwierdzonych przez inspektora nadzoru budowlanego, powołanego z ramienia Gminy do nadzorowania całej inwestycji, w porozumieniu z wykonawcą, wstawiono w połaci dachowej dwa okna, które komponują się z obiektem, a co najważniejsze, ukazują - nijako "odkrywają" - piękno okolicznych terenów.

Poniżej kilka zdjęć z początkowego etapu prac

Kluki wykopy1

Poniższe zdjęcia pokazują kolejne etapy prac  przy inwestycji.

   

Ostatni etap to już odbiór zrealizowanego zadania.

 

Jeszcze raz musimy podkreślić, jak to miało miejsce przy tej konkretnej inwestycji, by sprostać oczekiwaniom mieszkańców Gminy, tych, którzy najlepiej wiedzą, i co najważniejsze, mają chęci i wolę, by włączyć się w realizacje lokalnych zadań, że bez środków pozyskiwanych z wszelkich możliwych źródeł, w tym przypadku z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” Urzędu Marszałkowskiego niestety nie byłoby możliwe realizowanie niechby najbardziej szczytnych celów.

Stąd serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy uczestniczyli w każdym etapie owej inwestycji, począwszy od lokalnej społeczności, za ich pomysły i konsekwentne dążenie do celu, tym, którzy brali udział w napisaniu projektu, a co najważniejsze, tym wszystkim, którzy w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku docenili pomysł i przyznali dotację, która to pozwoliła na ostateczne sfinalizowanie niejednokrotnie marzeń wielu mieszkańców Gminy.

 Licznik odwiedzin

5363261